top of page

ATRAKCJE W OKOLICY

Swidnica

ŚWIDNICA

Świdnica to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Po wrocławskim – najcenniejszy zespół zabytkowy Dolnego Śląska. To dawna stolica Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, w wiekach średnich najpotężniejszego i najbogatszego na Śląsku, w której na każdym kroku widać ślady tamtejszej potęgi. Na szczególną uwagę zasługuje starówka tego miasta z wielowiekowymi kupieckimi tradycjami, dzięki której Świdnica nazywana jest często Małym Krakowem. Wyjątkowa architektura, piękne, zabytkowe kamienice okalające Rynek, przepiękne fontanny będące dziełem mistrzów baroku na długo pozostają w pamięci, a to tylko niektóre z wielu atrakcji miasta. 

Czy to dzienne zwiedzanie niesamowitych zakamarków miasta, czy wieczorny spacer – z pewnością pozostawią niezapomniane wrażenia. Warto tu zwiedzić nie tylko znajdujący się na liście UNESCO Kościół Pokoju, ale także gotycką, przebudowana w stylu barokowym katedrę, zabytkowy Rynek lub wyjątkowe Muzeum Dawnego Kupiectwa. Polecamy także wjechać na wieżę Ratusza, gdzie znajduje się taras widokowy.

Kosciol Pokoju

KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY 

Wybudowany w 1657 roku zabytkowy kościół ewangelicki znajdujący się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to największa drewniana barokowa świątynia w Europie, uznana przez „National Geographic” za jeden z siedmiu cudów Polski. Kościół został wybudowany według ściśle określonych przez katolickich Habsburgów wytycznych. Ewangelicy mieli prawo wznieść go poza murami miasta wyłącznie z nietrwałych materiałów, jak drewno, piasek, glina czy słoma. Dano im na to jedynie rok. Świątynia powstała, zgodnie z wytycznymi, także bez wież i dzwonnicy. Habsburgowie liczyli, że nie przetrwa próby czasu. Dziś to jedna z dolnośląskich pereł architektonicznych.  http://kosciolpokoju.pl

Katedra

KATEDRA W ŚWIDNICY
pw. św. STANISŁAWA i św. WACŁAWA

Powstały na przełomie XIII i XIV wieku gotycki kościół, jeden z największych na Dolnym Śląsku. Swój obecny wygląd zyskał po pożarze w 1532 roku. Na przełomie XVI i XVII wieku przebudowano go w stylu barokowym, a większość bardzo licznych w tej świątyni rzeźb wykonał słynny artysta Jan Riedel. Ołtarz główny w świdnickiej katedrze to jego najwybitniejsze dzieło.

http://www.katedra.swidnica.pl

Zamek Ksiaz

ZAMEK KSIĄŻ  - 24 km, 30 min.

Wybudowany w latach 1288-1292 z rozkazu księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego zespół rezydencjalny położony w wałbrzyskiej dzielnicy Książ.  Na terenie rezydencji znajduje się trzeci co do wielkości w Polsce zamek Książ. W XIX i XX wieku w zamku tym gościło wielu sławnych Europejczyków, jak car Rosji Mikołaj I Romanow, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill czy księżna Izabela Czartoryska oraz poeta Zygmunt Krasiński. Niezwykła jest historia tego zamku. Zamek wybudowany został na miejscu dawnego grodu drewnianego przez księcia Bolka I Surowego, który przeniósł tutaj swoją siedzibę z Bolkowa.

W 1509 zamek oddano lub sprzedano (historycy do dzisiaj tego nie rozstrzygnęli) w dzierżawę pochodzącej z Miśni i osiadłej od XIV wieku w okolicy Jeleniej Góry rodzinie Hobergów, która w 1714 roku zmieniła nazwisko na Hochberg i to wtedy naprawdę zaczęła się współczesna historia tego niezwykłego miejsca. Hochbergowie byli właścicielami zamku do wybuchu II wojny światowej, a ich potomkowie do dzisiaj odwiedzają to miejsce i angażują się w działalność zamku. 

www.ksiaz.walbrzych.pl

Krzyzowa

PAŁAC KRZYŻOWA - 12 km, 16 min.

Pałac w Krzyżowej został wybudowany w latach 1712–1726 dla rodziny von Zedlitz, na miejscu XVI wiecznego dworu, zniszczonego w trakcie wojny trzydziestoletniej. Krzyżowa oraz Gruszów są powiązane historycznie. Do roku 1867 bowiem wieś Krzyżowa wraz z pałacem należała do rodziny von Dresky (ówczesnych właścicieli Gruszowa), która to odsprzedała majątek Feldmarszałkowi Helmutowi Carlowi Bernhardowi von Moltke. Siostrzeniec feldmarszałka Helmuth James von Moltke był współinicjatorem tzw. Kręgu z Krzyżowej, niemieckiej opozycji wobec reżimu nazistowskiego.

Celem tej grupy było stworzenie „nowego porządku”, czyli duchowego, politycznego i społecznego odrodzenia Europy po niechlubnym końcu Trzeciej Rzeszy. W Krzyżowej w 1989 roku odbyła się historyczna Msza Pojednania z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Wystawy stałe: „Odwaga i pojednanie” - stała wystawa plenerowa prowadzi przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r. oraz „Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku” w pałacu w Krzyżowej.

www.krzyzowa.org.pl/pl/

Zamek Grodno

ZAMEK GRODNO - 22 km, 20 min.

Średniowieczny, dobrze zachowany zamek wybudowany na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warowny zamek został wzniesiony nad doliną rzeki Bystrzycy. Ze względu na swoje wyjątkowo malownicze położenie bardzo licznie odwiedzany przez turystów.

https://zamekgrodno.pl

Szczawno Zdroj

SZCZAWNO ZDRÓJ - 29 km, 38 min.

Pięknie położone wśród zieleni miasto uzdrowiskowe w Górach Wałbrzyskich. Zabytkowa, charakterystyczna dla europejskich uzdrowisk architektura, trzy piękne, rozległe, zadbane parki o unikatowej roślinności, a w sezonie – liczne koncerty plenerowe zachęcają do turystycznych wizyt. Dodatkowym atutem jest bliskość gór i dawnego górniczego miasta Wałbrzycha z ciekawymi postprzemysłowymi obiektami, wśród których wyjątkowo prezentuje się Stara Kopalnia.

https://szczawno-jedlina.pl

MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA w ŚWIDNICY 

Muzeum, którego jeden z największych działów gromadzi zabytki związane z dawnym handlem. Znajdują się tutaj pochodzące z różnych okresów kolekcje opakowań, wykonanych ze szkła, ceramiki i kamionki. Można zobaczyć ciekawe opakowania kolonialne – blaszane i kamionkowe, w których sprzedawano tytoń, herbatę czy wyroby cukiernicze. W muzeum można też obejrzeć wyposażenie dawnych sklepów, takie jak kasy sklepowe, wagi, szyldy reklamowe, wydawnictwa itp. Wyjątkowo atrakcyjne jest ekspozycja dotycząca wyposażenia dawnych budynków, na przykład całkowicie urządzonej karczmy XX-wiecznej, sklepu kolonialnego czy apteki z przełomu wieków XIX i XX.

http://www.muzeum-kupiectwa.pl

Muzeum Kolejnictwa
Zamek Piotrowice

DWÓR W PIOTROWICACH ŚWIDNICKICH - 14 km, 16 min.

 

Malowniczo położony na wodzie renesansowy dwór obronny, zwany także zamkiem, został wzniesiony w latach 1590–1599 przez Jacoba von Zedlitza na miejscu zamku na wodzie. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w roku 2010 rozpoczęła trwający do dzisiaj remont zabytku. Na terenie przylegającego folwarku powstaje Muzeum Technik Rolniczych. Prowadzony remont oraz konserwacja dworu oraz budynków gospodarczych pozwoli stworzyć przestrzeń w której będzie prezentowana historia wpływu techniki na rozwój rolnictwa na Śląsku.

www.facebook.com/muzeumtechnikirolniczej

bottom of page