top of page

ATRAKCJE W OKOLICY - ZAMKI I PAŁACE

Ksiaz

ZAMEK KSIĄŻ  - 24 km, 30 min.

Wybudowany w latach 1288-1292 z rozkazu księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego zespół rezydencjalny położony w wałbrzyskiej dzielnicy Książ.  Na terenie rezydencji znajduje się trzeci co do wielkości w Polsce zamek Książ. W XIX i XX wieku w zamku tym gościło wielu sławnych Europejczyków, jak car Rosji Mikołaj I Romanow, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill czy księżna Izabela Czartoryska oraz poeta Zygmunt Krasiński. Niezwykła jest historia tego zamku. Zamek wybudowany został na miejscu dawnego grodu drewnianego przez księcia Bolka I Surowego, który przeniósł tutaj swoją siedzibę z Bolkowa.

W 1509 zamek oddano lub sprzedano (historycy do dzisiaj tego nie rozstrzygnęli) w dzierżawę pochodzącej z Miśni i osiadłej od XIV wieku w okolicy Jeleniej Góry rodzinie Hobergów, która w 1714 roku zmieniła nazwisko na Hochberg i to wtedy naprawdę zaczęła się współczesna historia tego niezwykłego miejsca. Hochbergowie byli właścicielami zamku do wybuchu II wojny światowej, a ich potomkowie do dzisiaj odwiedzają to miejsce i angażują się w działalność zamku. 

www.ksiaz.walbrzych.pl

Grodno

ZAMEK GRODNO - 22 km, 20 min.

Średniowieczny, dobrze zachowany zamek wybudowany na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warowny zamek został wzniesiony nad doliną rzeki Bystrzycy. Ze względu na swoje wyjątkowo malownicze położenie bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

zamekgrodno.pl

Piotrowice

ZAMEK W PIOTROWICACH ŚWIDNICKICH - 14 km, 16 min.

 

Malowniczo położony na wodzie renesansowy dwór obronny, zwany także zamkiem, został wzniesiony w latach 1590–1599 przez Jacoba von Zedlitza na miejscu zamku na wodzie. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w roku 2010 rozpoczęła trwający do dzisiaj remont zabytku. Na terenie przylegającego folwarku powstaje Muzeum Technik Rolniczych. Prowadzony remont oraz konserwacja dworu oraz budynków gospodarczych pozwoli stworzyć przestrzeń w której będzie prezentowana historia wpływu techniki na rozwój rolnictwa na Śląsku.

www.facebook.com/muzeumtechnikirolniczej

Krzyzowa

PAŁAC KRZYŻOWA - 12 km, 16 min.

Pałac w Krzyżowej został wybudowany w latach 1712–1726 dla rodziny von Zedlitz, na miejscu XVI wiecznego dworu, zniszczonego w trakcie wojny trzydziestoletniej. Krzyżowa oraz Gruszów są powiązane historycznie. Do roku 1867 bowiem wieś Krzyżowa wraz z pałacem należała do rodziny von Dresky (ówczesnych właścicieli Gruszowa), która to odsprzedała majątek Feldmarszałkowi Helmutowi Carlowi Bernhardowi von Moltke. Siostrzeniec feldmarszałka Helmuth James von Moltke był współinicjatorem tzw. Kręgu z Krzyżowej, niemieckiej opozycji wobec reżimu nazistowskiego.

Celem tej grupy było stworzenie „nowego porządku”, czyli duchowego, politycznego i społecznego odrodzenia Europy po niechlubnym końcu Trzeciej Rzeszy. W Krzyżowej w 1989 roku odbyła się historyczna Msza Pojednania z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Wystawy stałe: „Odwaga i pojednanie” - stała wystawa plenerowa prowadzi przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r. oraz „Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku” w pałacu w Krzyżowej.

www.krzyzowa.org.pl/pl/

PAŁAC JEDLINKA - 30 km, 38 min.

Wieś w gminie Świdnica, słynna z tzw. Kręgu z Krzyżowej, niemieckiej opozycji wobec reżimu nazistowskiego. Członkowie grupy wypracowali oryginalny program polityczny, społeczny, gospodarczy i kulturowy dla powojennych Niemiec i Europy. Krzyżowa to także miejsce, w którym w 1989 roku odbyła się historyczna Msza Pojednania z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Obecnie siedziba Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

http://www.krzyzowa.org.pl/pl/

Zamek Grodno

ZAMEK GRODNO

Średniowieczny, dobrze zachowany zamek wybudowany na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warowny zamek został wzniesiony nad doliną rzeki Bystrzycy. Ze względu na swoje wyjątkowo malownicze położenie bardzo licznie odwiedzany przez turystów.

https://zamekgrodno.pl

Szczawno Zdroj

SZCZAWNO ZDRÓJ

Pięknie położone wśród zieleni miasto uzdrowiskowe w Górach Wałbrzyskich. Zabytkowa, charakterystyczna dla europejskich uzdrowisk architektura, trzy piękne, rozległe, zadbane parki o unikatowej roślinności, a w sezonie – liczne koncerty plenerowe zachęcają do turystycznych wizyt. Dodatkowym atutem jest bliskość gór i dawnego górniczego miasta Wałbrzycha z ciekawymi postprzemysłowymi obiektami, wśród których wyjątkowo prezentuje się Stara Kopalnia.

https://szczawno-jedlina.pl

Muzeum Kupiectwa

MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA 

Muzeum, którego jeden z największych działów gromadzi zabytki związane z dawnym handlem. Znajdują się tutaj pochodzące z różnych okresów kolekcje opakowań, wykonanych ze szkła, ceramiki i kamionki. Można zobaczyć ciekawe opakowania kolonialne – blaszane i kamionkowe, w których sprzedawano tytoń, herbatę czy wyroby cukiernicze. W muzeum można też obejrzeć wyposażenie dawnych sklepów, takie jak kasy sklepowe, wagi, szyldy reklamowe, wydawnictwa itp. Wyjątkowo atrakcyjne jest ekspozycja dotycząca wyposażenia dawnych budynków, na przykład całkowicie urządzonej karczmy XX-wiecznej, sklepu kolonialnego czy apteki z przełomu wieków XIX i XX.

http://www.muzeum-kupiectwa.pl

Muzeum Kolejnictwa

DWÓR OBRONNY W PIOTROWICACH ŚWIDNICKICH 

MUZEUM TECHNIK ROLNICZYCH

W ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku z końca XVI wieku w Piotrowicach Świdnickich na cele Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku. W muzeum znajdzie się też ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

https://www.facebook.com/muzeumtechnikirolniczej?locale=pl_PL

bottom of page